Currency
TOUCHLESS MOBILE SINK WITH WATER HEATER UM1BBD black
available
Regular price:
Price (EUR): €345.28
product unavailable
add to wish list
Description
Independent single-bowl mobile sink. It does not need to be connected to sewerage and water supply. For catering outlets, vaccination centers, pharmacies, food trailers , fair houses, studios, workshops, beauty and massage salons.
Containers for clean and dirty water included.
Flow heater up to 50°C (heats water by 30°C from its initial temperature).
Due to the use of an instantaneous (flow-through) heater, this model must not be used or stored at temperatures below 0°C.
For orders to the United Kingdom, UK plug adapter is included.
Operating principle of the device:
We connect the device to the power supply. Fill a container with clean water, place in the device and insert the pump. Place hands under the tap in front of the non-contact sensor. After 2-3s we draw hot water. The water is at the pre-set temperature. The used water flows into the dirty water container. After emptying the clean water container, it needs to be filled again. At the same time, the dirty water container should be emptied.
Wheels available separately! >LINK<
Video presentation:
Technical data
| Color | black RAL 9005 |
| Cabinet Material | steel powder coated |
| Clean water tank capacity | 15L |
| Dirty water tank capacity | 15L |
| Power supply | 230V |
| Power | 3000W |
| Sink chamber dimensions | 300x240x150 mm |
| Dimensions width/height/depth | 330x880x450 mm |
| Weight (without water) | 18 kg |
| Max. water temperature | 30°C above pure water temperature |
| Producer | SANITOBI TRADING |
| Warantee | 2 years |
| Declaration | CE declaration |
Safety
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
1 584,63 zł
Price (EUR): (€370.24)
1 397,68 zł
Price (EUR): (€326.56)
1 081,64 zł
Price (EUR): (€252.72)